V ožji izbor za olimpijsko ekipo se uvrsti po šest najboljših tekmovalcev z državnega tekmovanja iz znanja naravoslovja in dva rezervna tekmovalca. V kolikor pride do delitve točk na zadnjem mestu, ki še vodi v izbor za olimpijsko ekipo, lahko v ožji izbor povabimo več posameznikov.
ZOTKS vse tekmovalce in tekmovalke, ki so se uvrstili v izbor za olimpijsko ekipo, o tem obvesti ter jih pozove, da na posebnem obrazcu potrdijo svojo udeležbo na pripravah in izboru. V nasprotnem bodo iz izbora izločeni. Po roku za potrditev bodo vsi kandidati na svoj elektronski naslov prejeli povabilo na prvo srečanje. O natančnem datumu in lokaciji bodo pravočasno obveščeni.
V letu 2017 bo 15. mednarodna naravoslovna olimpijada potekala v Kopenhagnu na Danskem. Na osnovi praktičnega dela bodo uvrščeni razdeljeni v dve ekipi.
Iz vsake izmed držav Evropske unije lahko tekmujeta dve ekipi; posamezno ekipo sestavljaljo trije dijaki. Ekipe med seboj tekmujejo v iskanju rešitev znanstvenih problemov s področja naravoslovja, torej biologije, kemije in fizike. Do rešitev jih pripeljejo uspešno opravljeni eksperimenti, ki jih izvajajo v laboratorijih znanstvenih inštitucij, kot so fakultete, inštituti. Celotno dogajanje traja sedem dni, dva dni po približno pet ur pa se dijaki ukvarjajo z nalogami.
V kolikor bi se kateri od kandidatov, ki se je uvrstil v olimpijsko ekipo, pozneje odpovedal sodelovanju v ekipi ali se mednarodne olimpijade iz katerihkoli razlogov ne bi mogel udeležiti, zasede njegovo mesto v ekipi naslednji najvišje uvrščeni kandidat z državnega tekmovanja.
Odločitev Komisije ZOTKS za naravoslovje o olimpijski ekipi je dokončna.